Swan 46 Mk1
- Boat REF# · 350121
- LOA · 14.35m
- Year · 1983
- Construction · GRP
- Underwater profile · Fin
- Berths · 2
- Engine · 1 x Diesel 57hp, Yanmar 4JH57 (2023)
- Lying · St.Lucia
Extra Details
| Designer | Frers |
|---|---|
| Builder | Nautor |
| Lying | St.Lucia |
| Fuel capacity | 320.0 ltr (70.4 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 400.0 ltr (88.0 G) Total - 4 Tanks |
| Holding tank capacity | 40.0 ltr (8.8 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 57hp |
|---|---|
| Engine make and model | Yanmar 4JH57 (2023) |
| Engine Hours |
engine1= 1000 |
| Prop(s) | May Prop Folding |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 7 knots |
| Max speed (approx) | 8 knots |
| Engine spares | |
|---|---|
| Water-maker |
Engine Service Dec 2025
Engine Anodes April 2026
Dimensions
| LOA | 14.35m |
|---|---|
| LWL | 11.53m |
| Beam | 4.42m |
| Draft Min | 2.30m |
| Draft Max | 2.30m |
| Displacement | 14,192kg (31,293.4lbs) |
| Headroom | 1.90m |
| Storage | On marina |
Rig
Cutter rigged Reckman Aluminium spars (1995) with stainless steel standing rigging (2024)
Sails
| Headsail | - Furling () |
|---|---|
| Other sails | Spinnaker (2024) |
| Asymmetric (2018) | |
| Storm Sail (2024) |
Electrical Systems
12 / 24 volt battery, 240 shore power voltage, 7 batteries charged by: engine, wind generator, solar panels, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Fin |
| Finish | Paint finish |
Antifoul 2025
Accommodation
| Total # of berths | 2 |
|---|---|
| Handbasin | 2 |
| Shower | 2 |
| Heads | 2 heads (Manual) |
3 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Curtains | |
| Cabin heating | |
| Manual water system | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Raw water wash | |
| Cockpit shower |
3 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Sail cover | |
|---|---|
| Sprayhood | |
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Passerelle | |
| Bimini |
3 halyard winches
12 sheet winches
Electric Lofrans windlass
3 anchors
(Vulcan)
80.00m of chain
20.00m of warp
windvane self-steering system
Avon dinghy (2006)
(Inflatable)
9.8hp outboard, Parsun, Short Shaft (2021)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Wind | |
| Radar | |
| VHF | |
| SSB | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Weather fax | |
| Barometer | |
| Navigation lights | |
| AIS Receiver | |
| Echo sounder | |
| Radar Reflector |
Safety Equipment
| Carbon Monoxide detector | |
|---|---|
| Liferaft | |
| Life jackets | |
| Danbuoy | |
| Safety harnesses | |
| Horn | |
| EPIRB 406MHz | |
| Boarding ladder | |
| MOB System | |
| Emergency steering |
4 bilge pumps (2 manual / 2 Electric)
Broker's Comments
The Swan 46 Mk1 is legendary boat designed by German Frers. The performance at the time and build quality was the best available. The fixtures and fittings on these boats can only be described as over built and ready to take on the worst of the weather.
However they are also well appointed with excellent large aft cabin and galley plus saloon areas
This example has just finished World ARC and has list of recent upgrades and immediately available for purchase.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
9
Why are you selling her?
Time for a change
Where have you sailed her?
Circumnavigation