Shetland Cadet Weekender
Compact family cruiser
- Boat REF# · 350371
- LOA · 4.62m
- Year · 2001
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 2
- Engine · 1 x petrol 50hp, Tohatsu MFS50A 4 stroke (2017)
- Lying · Saundersfoot
Extra Details
| Builder | Shetland |
|---|---|
| Lying | Saundersfoot |
| Fuel capacity | 44.0 ltr (9.7 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 18.0 ltr (4.0 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 50hp |
|---|---|
| Engine make and model | Tohatsu MFS50A 4 stroke (2017) |
| Engine Hours |
engine1= 50 |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Wheel |
| Drive | outboard |
| Prop(s) | 3 Blade |
| Fuel consumption (approx) | 15.0 ltr (3.3 G) /hour At Cruising Speed |
| Cruising speed (approx) | 16 knots |
| Max speed (approx) | 24 knots |
Dimensions
| LOA | 4.62m |
|---|---|
| LWL | 4.11m |
| Beam | 1.88m |
| Draft Min | 0.29m |
| Draft Max | 0.29m |
| Storage | Ashore |
Electrical Systems
12 volt battery, 1 batteries charged by: engine, solar panels
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 2 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
1 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Sink | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Manual water system |
1 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Cockpit cover | |
|---|---|
| Boathook | |
| Trailer | |
| Swim Ladder |
1 anchors
(Delta)
3.00m of chain
20.00m of warp
3.5hp outboard, Tohatsu, Long Shaft ()
Nav Equipment
| Fish Finder |
|---|
Safety Equipment
| Life jackets | |
|---|---|
| Boarding ladder |
1 bilge pumps (0 manual / 0 Electric)
Broker's Comments
The Shetland Cadet Weekender is a compact and versatile sports cruiser, well suited to inland waterways, estuary cruising, fishing, and weekend family boating. The Cadet Weekender offers practical accommodation and economical running costs in a trailerable package.
Offering a cuddy cabin providing two berths, the layout includes a convertible V-berth interior seating, basin and basic galley.
In the cockpit the helm position to starboard, co-pilot seating, and open aft cockpit seating.
Powered by a 2017 4 stroke 50HP Tohatsu outboard, this little cruiser can exceed 20 knots. Reliable and economical performance. In addition to the primary engine there is a backup “get me home” 3.5HP Tohatsu on a fitted engine mount at the stern.
This boat has been well cared for and benefits from a new overall cover and comes with the trailer. New wheels were fitted to the trailer 2 years ago and bearings were replaced a few years prior to that.
The Shetland Cadet Weekender is regarded as an ideal starter boat due to its manageable size, simple systems, low maintenance GRP construction, and ease of transport and storage. The shallow draft and stable hull design make the boat particularly suitable for river cruising, sheltered coastal waters, and recreational fishing.
This is a great little boat and well worth a viewing.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.