Sealine SC29
Volvo D3 190 engines
- Boat REF# · 350435
- LOA · 8.94m
- Year · 2007
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 4
- Engine · 2 x Diesel 190hp, Volvo D3 190 (2007)
- Lying · Portsmouth
Extra Details
| Builder | Sealine International |
|---|---|
| Lying | Portsmouth |
| Fuel capacity | 500.0 ltr (110.0 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 190.0 ltr (41.8 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 190hp |
|---|---|
| Engine make and model | Volvo D3 190 (2007) |
| Engine Hours |
engine1= 695 engine2= 697 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Outdrive |
| Prop(s) | Duo Prop |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 22 knots |
| Max speed (approx) | 30 knots |
Engines and outdrives serviced March 2026
Dimensions
| LOA | 8.94m |
|---|---|
| Beam | 3.16m |
| Draft Min | 0.99m |
| Draft Max | 0.99m |
| Headroom | 1.88m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 4 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation spans across a double aft cabin, saloon double and you can even transform the cockpit double into a berth.
2 fridges one in the spacious galley and one under the bar sink in the cockpit.
Galley fitted with Corian worktop
*Tanks sizes not verified
Full hull polish - Sparkling!
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Electric) |
electric heads with macerator and holding tank
eberspacher cabin heating
2 burner cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Cockpit shower | |
| Bar Sink |
electric heads with macerator and holding tank
eberspacher cabin heating
2 burner cooker/stove
Deck Gear
| Cockpit cover | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Davits | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Bow Thruster |
Electric Lewmar windlass
1 anchors
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| DVD | |
| AIS Receiver | |
| Echo sounder |
Suite of Raymarine Navigation Instruments
AIS receive and transpond
New VHF radio 2025
Safety Equipment
| LPG Detector | |
|---|---|
| Life buoys | |
| Horn | |
| Boarding ladder |
2 bilge pumps (1 manual / 2 Electric)
Broker's Comments
This is a lovely Sealine SC29 a very popular cruiser with the twin-stepped deep V planing hull and the upgraded Volvo D3 190 engines really helping you get up on the plane.
Her manual rolling top is especially fantastic so easy to operate and provides such a wonderfully open cockpit cruising experience.
She comes to the market in what appears to be great condition, She has also just benefitted from a full hull polish she is sparkling! Maintained annually she has just had her 2026 engine service including outdrives and antifoul.
She has a bow thruster, holding tank and electronic throttles etc with AIS receive and transpond fitted last year.
Quite the looker in the marina and she has very much a big boat little boat feel. With accommodation spanning across a double aft cabin, saloon double and you can even transform the cockpit double into a berth.
Checkout her video whilst underway.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Since 2015
Why are you selling her?
Not using as often as would like to.
Where have you sailed her?
The Solent