Sea Ray 240 Sundancer
Tidy example
- Boat REF# · 350220
- LOA · 7.95m
- Year · 1997
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 4
- Engine · 1 x petrol 250hp, Mercruiser 5.7 V8 (1997)
- Lying · Essex
Extra Details
| Designer | Sea Ray |
|---|---|
| Builder | Sea Ray |
| Lying | Essex |
| Fuel capacity | 227.0 ltr (49.9 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 40.0 ltr (8.8 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 19.0 ltr (4.2 G) Total - 1 Tanks |
| Last survey | 06/10/2021 |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 250hp |
|---|---|
| Engine make and model | Mercruiser 5.7 V8 (1997) |
| Engine Hours |
engine1= 342.5 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Outdrive |
| Prop(s) | 3 bladed fixed |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 15 knots |
| Max speed (approx) | 25 knots |
Engine and outdrive last serviced, including oils, filters and bellows, in 2025
Compression test, in 2025
Dimensions
| LOA | 7.95m |
|---|---|
| Beam | 2.59m |
| Draft Min | 0.61m |
| Draft Max | 0.94m |
| Displacement | 2,517kg (5,551.0lbs) |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 2 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| Cabin(s) | 1 |
| Heads | 1 heads (Electric) |
Electric macerator toilet with holding tank
Accommodation
| Sink | |
|---|---|
| Refrigerator | |
| Carpet | |
| Pressurised water system |
Electric macerator toilet with holding tank
Deck Gear
| Warps | |
|---|---|
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Cockpit Enclosure |
2 anchors
Danforth and grapnel anchors, with rope
Water ski tow hook
Bespoke Italian leather steering wheel, new in 2022
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Navigation lights | |
| Echo sounder |
Speedometer is not currently working
Safety Equipment
| Horn |
|---|
1 bilge pumps (0 manual / 1 Electric)
1 x Automatic float bilge pump
Fire extinguisher and Fire blanket
Broker's Comments
Boatshed Essex are pleased to be presenting this tidy Sea Ray 240 Sundancer. With a powerful V8 engine and a large, roomy cockpit providing plenty of space for cruising, entertaining and relaxing.
It is comfortable, light and spacious below with a separate heads, a galley with a fridge and a large comfortable saloon area. An aft transverse double berth separated with a curtain which makes it suitable for families or for guests, for holidays or as a weekend getaway.
If you would like any more details or to organise a personal viewing, then please do contact a member of our team and we would be pleased to help.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Since 2021
Why are you selling her?
No time to use
Where have you sailed her?
East coast rivers and coast