Sea Ray 215 Express Cruiser
Fantastic summer fun!
- Boat REF# · 350322
- LOA · 6.43m
- Year · 2000
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 2
- Engine · 1 x petrol 240hp, Mercruiser 5.0 EFI (2000)
- Lying · Eastbourne
Extra Details
| Builder | Sea Ray Boats |
|---|---|
| Lying | Eastbourne |
| Fuel capacity | 180.0 ltr (39.6 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 240hp |
|---|---|
| Engine make and model | Mercruiser 5.0 EFI (2000) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Outdrive |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Engine last serviced May 2025
Dimensions
| LOA | 6.43m |
|---|---|
| Beam | 2.60m |
| Draft Min | 0.91m |
| Draft Max | 0.91m |
| Headroom | 1.50m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 2 batteries charged by: engine
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Anti fouled May 2025
240V sockets
USB charging
Accommodation
| Total # of berths | 2 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| Heads | 1 heads (Porta Potti) |
Accommodation
| Sink | |
|---|---|
| Carpet | |
| Pressurised water system | |
| Cockpit shower |
Deck Gear
| Cockpit cover | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Bimini |
1 anchors
(Danforth)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Weather fax | |
| Stereo | |
| Navigation lights | |
| Echo sounder |
Safety Equipment
| Horn |
|---|
1 bilge pumps (0 manual / 1 Electric)
Broker's Comments
This looks like a good example of one of these very popular Sea Ray 215 Express Cruisers.
This boat is most likely to suit young families, eager for some high speed fun and frolics on the water, friends who want to join together and partake in some fast water sports, or perhaps a couple who'd like to enjoy some water sports together and then be whisked away for the weekend or a little longer.
She possesses a lovely large and spacious cockpit, with seating for lots of people, provision for music and cool drinks, along with two biminis for sun protection when needed.
She has a comprehensive helm position, with the instruments that I think you need to really monitor the boat properly.
Down below is a cosy, but roomy interior, with a really large double berth, once the table and infill cushion are used.
She has small galley area and a portable loo, for those that get caught short.
All in all, I think she'll make a cracking funster in the sun for a group of people who really want to enjoy some time on the water.
No trailer is included in this sale.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
About 2.5 years
Why are you selling her?
I've bought a bigger boat
Where have you sailed her?
Inland water UK, Sussex coastlines