Scanner 590
- Boat REF# · 10604
- LOA · 5.90m
- Year · 2004
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Engine · 1 x petrol 2 stroke 150hp, Mercury Optimax ()
- Lying · Poole
This boat is off the market but here are some boats that are still For Sale
Extra Details
| Builder | Scanner |
|---|---|
| Lying | Poole |
| Fuel capacity | 180.0 ltr (39.6 G) Total - 1 Tanks |
| Last survey | 06/06/2004 |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 2 stroke 150hp |
|---|---|
| Engine make and model | Mercury Optimax () |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Wheel |
| Drive | z |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 25 knots |
| Max speed (approx) | 35 knots |
Hydraulic Steering,2 Stroke Direct Injection Outboard Commissioned in May 2004.Engine only has 10 Hours!!All warranties to be first Registered - Boat as New.
Dimensions
| LOA | 5.90m |
|---|---|
| Beam | 2.48m |
| Draft Min | 0.45m |
| Draft Max | 0.45m |
| Displacement | 700kg (1,543.5lbs) |
Electrical Systems
12 volt battery, 2 batteries charged by: engine
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Paint finish |
White GPR Hull & Intrnal Mouldings,1100 D Tex Hypalon Collar Tubes, Manufactured 2004, CE (RCD) Cat B 8 Persons.
Accommodation
Full Set of Cushions
Accommodation
Full Set of Cushions
Deck Gear
| Cockpit cover | |
|---|---|
| All-over cover |
1 anchors
(Danforth)
20.00m of chain
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| VHF | |
| GPS | |
| Navigation lights |
Safety Equipment
1 bilge pumps (0 manual / 1 Electric)
Broker's Comments
Move up to your V.I.P Rib, Travel in style with up to 8 Friends,and have a Ribtastic Time!! .This boat has been viewed and photographed by Adrian of Boatshed Lymington. Register or log in to see 0 more photos of this boat. These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.