Quicksilver 640 Pilothouse
Lovely and clean!
- Boat REF# · 350355
- LOA · 6.50m
- Year · 2009
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 2
- Engine · 1 x petrol 100hp, Mercury ()
- Lying · Brighton
Extra Details
| Designer | Centowski & Skrat |
|---|---|
| Builder | Balt Yacht for Brunswick Marine |
| Lying | Brighton |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 100hp |
|---|---|
| Engine make and model | Mercury () |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Wheel |
| Drive | outboard |
| Prop(s) | 4 blade |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Machinery Vessel Viewer fitted - phone app to monitor engine
Trim tab plates removed, but machinery still works
Dimensions
| LOA | 6.50m |
|---|---|
| Beam | 2.54m |
| Draft Min | 0.47m |
| Draft Max | 0.47m |
| Displacement | 1,660kg (3,660.3lbs) |
| Headroom | 2.00m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 2 batteries charged by: engine
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 2 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| Heads | 1 heads (Porta Potti) |
Accommodation
Deck Gear
Electric windlass (with remote control)
1 anchors
(Delta)
New windlass April 20236
Swim ladder missing
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Navigation lights | |
| Fish Finder |
Safety Equipment
| Life buoys |
|---|
Broker's Comments
This lovely and clean looking Quicksilver 640 Pilothouse could suit a group of friends for fantastic fishing trips, or could equally suit a couple or friends who just want to get away for a weekend, or a bit longer - perhaps along the coast a little at reasonably high speed and with little complication.
Her vendor has just spent a small fortune on electronics, auto pilot and a new windlass - I feel all the right things to make a boat of this type a real pleasure to use.
Her current use shows that she's a capable fishing boat, with plenty of room - and rod holders! I think her large and open cockpit could be equally suited to a spot of lounging and relaxing in the sun, before popping back to the marina for dinner and sun downers.
Either way, she's very well equipped and looks well looked after - I'd recommend a look, if you're after a boat of this type - I think she's a good one!
Plus - her owner undertakes to have her lifted and pressure washed for the lucky next owner!
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
About a year
Why are you selling her?
I've bought another boat
Where have you sailed her?
Locally