Oceanmaster 605 Sport
Fantastic summer fun!
- Boat REF# · 350237
- LOA · 5.99m
- Year · 2019
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Engine · 1 x petrol 100hp, Mercury (2019)
- Lying · Newhaven
Extra Details
| Designer | POLSKI REJESTR STATKOW |
|---|---|
| Builder | ADMIRAL DYSTRYBUCJA |
| Lying | Newhaven |
| Fuel capacity | 150.0 ltr (33.0 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 30.0 ltr (6.6 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 100hp |
|---|---|
| Engine make and model | Mercury (2019) |
| Engine Hours |
engine1= 166 |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Wheel |
| Drive | outboard |
| Prop(s) | 3 blade |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 25 knots |
| Max speed (approx) | 30 knots |
Engine serviced February 2026
Low engine hours!
Dimensions
| LOA | 5.99m |
|---|---|
| Beam | 2.32m |
| Draft Min | 0.25m |
| Draft Max | 0.25m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 1 batteries charged by: engine
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Anti fouled February 2026
Accommodation
Accommodation
| Cockpit shower |
|---|
Deck Gear
| Cockpit cover | |
|---|---|
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers |
2 anchors
(Folding grapnel, Claw)
20.00m of chain
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| VHF DSC radio | |
| Chart plotter | |
| Stereo | |
| Navigation lights |
Safety Equipment
2 bilge pumps (1 manual / 1 Electric)
Broker's Comments
This Oceanmaster 605 Sport really is a lovely looking boat in my eye - she appears to be nice and clean and well looked after - there isn't much to tell to you that she's not a new boat, I think she has been very lightly used - only 166 engine hours!
With a lovely forward cockpit that has plenty of flexible seating for both sitting and lounging in the sun, complemented by a good and convertible aft seating area, there is plenty of room for family and friends to relax and enjoy the summer, or to watch some exciting water sports from her stern, aided by her Turbo Swing bar.
Her helm and first mate's helming area has comfortable and inviting looking seats, right behind her comprehensively equipped helm console and useful screen.
If you take a look through the pictures and videos, you'll see that there is a huge amount of storage on board, for this type of boat!
All in all, she looks like a really great prospect for the summer and could suit anyone looking for fast summer fun, quick hops to ports along the coast, or even a spot of fishing - and she looks in great shape to me, too.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Since may 2023
Why are you selling her?
We're planning to be oversea more
Where have you sailed her?
Coastally locally