Ocean Alexander 42 Sedan
Twin Cats
- Boat REF# · 347370
- LOA · 12.80m
- Year · 1992
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 6
- Engine · 2 x Diesel 375hp, Caterpillar 3208 TA- Turbo (1992)
- Lying · Everett WA USA - Shown by Appointment
Extra Details
| Designer | Alexander Group-Ed Monk |
|---|---|
| Builder | Alexander Marine, Kaohsiung Taiwan ROC |
| Lying | Everett WA USA - Shown by Appointment |
| Fuel capacity | 2,272.7 ltr (500.0 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 681.8 ltr (150.0 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 181.8 ltr (40.0 G) Total - 1 Tanks |
| Last survey | 07/06/2032 |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 375hp |
|---|---|
| Engine make and model | Caterpillar 3208 TA- Turbo (1992) |
| Engine Hours |
engine1= 4018 engine2= 4019 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 3 BLADE - |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 12 knots |
| Max speed (approx) | 22 knots |
| Generator output | 8KVA |
| Generator Hours | 2107 |
Generator is an 8 KW Westerbeke
Inverter / Charger is a MAGNUM
Batteries include six 6 volt - one 4 D and two new 8 D House batteries.
The 6 volt batteries and the 4 D are approximately 5 years old.
Dimensions
| LOA | 12.80m |
|---|---|
| Beam | 4.37m |
| Draft Max | 0.94m |
| Displacement | 10,433kg (23,003.9lbs) |
| Headroom | 2.03m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 110 volt generator, 110 shore power voltage, 9 batteries charged by: engine, shore power, generator
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
The overall length for moorage is 45'
The Ocean Alexander boat building company was founded in 1977 and used Ed Monk designs for many of it models including this one. The company has a history of building high quality yachts with very good resale values.
The present owner of this vessel has improved and maintained it very well as proven by the attached list of improvements and maintenance.
-New Raymarine MFD, AIS, radar and depth sounder
-Both (2) VHF radios were replaced with upgraded Raymarine models.
-New upgraded domestic water pump
-New carpet
-New upholstery on saloon settee, P/H helm chair and FB settee.
-New window blinds
-Head countertops, faucet and painting
-Replaced and upgraded companionway steps
-Added lazy susan shelves in saloon cabinet
-Replaced and upgraded hot water tank
-Chain locker cleaned and painted
-Flipped anchor chain and added new depth flags every 30'
-Added upgraded level sensors for holding tank, fresh water tank and both fuel tanks
-Modified master stateroom skylight for emergency exit
-Installed interior window tinting at lower helm
-Replaced and upgraded house bank batteries and inverter/charging system
-Replaced both start batteries with AGMs
-Replaced FB forward windows
-Cleaned and painted most of the bilge areas- 2 coats
-Replaced most of the interior lights with LEDs
-Replaced septic system hoses, fittings and macerator pump
-Replaced swim platform ladder
-Replaced dinghy motor battery
Waterline Boats / Boatshed does not independently verify capacities and other measurements, which are reported from seller-provided information and/or literature.
Accommodation
| Total # of berths | 6 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 3 |
| Shower | 1 |
| Air conditioning | 2 Air conditioning Units |
| Heads | 1 heads (Vac flush) |
Access to the boat is from either side by molded-in steps or through the transom door from the swimstep which is covered with SEADEK material.
The vessel has a large cockpit with deck access to the lazarette. A stainless steel ladder with teak steps is located to starboard providing access to the flybridge.
Entrance to saloon is through oversized teak sliding doors on centerline. The saloon has an L-shaped settee to port with table and a large open space to starboard available for additional seating. The settee converts to a double berth. All windows in the saloon and forward berth area have privacy screens.
Forward to starboard is the lower helm and the galley is to port. The entire galley counter surface was replaced with Corian. Included in the galley is a 3 burner electric countertop stove, microwave, Norcold refrigerator / freezer and galley sink. There is a second Norcold refrigerator / freezer under the lower helm seat.
Moving forward through the centerline companionway you find the guest stateroom to port. This stateroom has twin single berths with storage in a teak cabinet. To starboard is the head with a separate shower and Vacuflush toilet. Moving forward into the master stateroom you find a centerline queen berth and hanging lockers to port and starboard. There is also drawer storage under the berth.
Cabin heat is supplied by a Webasto - diesel forced-air unit and there are 2 A/C units.
Moving back into the aft cockpit and climbing into the flybridge there is a large L-shaped seating area to port and a centerline helm seat with two companion seats to port and starboard. The entire canvas flybridge enclosure and isinglass is in excellent condition.
Overall the vessel appears very clean and well maintained.
3 burner Electric cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Air conditioning | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Cockpit shower | |
| Microwave |
Access to the boat is from either side by molded-in steps or through the transom door from the swimstep which is covered with SEADEK material.
The vessel has a large cockpit with deck access to the lazarette. A stainless steel ladder with teak steps is located to starboard providing access to the flybridge.
Entrance to saloon is through oversized teak sliding doors on centerline. The saloon has an L-shaped settee to port with table and a large open space to starboard available for additional seating. The settee converts to a double berth. All windows in the saloon and forward berth area have privacy screens.
Forward to starboard is the lower helm and the galley is to port. The entire galley counter surface was replaced with Corian. Included in the galley is a 3 burner electric countertop stove, microwave, Norcold refrigerator / freezer and galley sink. There is a second Norcold refrigerator / freezer under the lower helm seat.
Moving forward through the centerline companionway you find the guest stateroom to port. This stateroom has twin single berths with storage in a teak cabinet. To starboard is the head with a separate shower and Vacuflush toilet. Moving forward into the master stateroom you find a centerline queen berth and hanging lockers to port and starboard. There is also drawer storage under the berth.
Cabin heat is supplied by a Webasto - diesel forced-air unit and there are 2 A/C units.
Moving back into the aft cockpit and climbing into the flybridge there is a large L-shaped seating area to port and a centerline helm seat with two companion seats to port and starboard. The entire canvas flybridge enclosure and isinglass is in excellent condition.
Overall the vessel appears very clean and well maintained.
3 burner Electric cooker/stove
Deck Gear
| Warps | |
|---|---|
| Fenders | |
| Boathook | |
| Davits | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers |
Electric Maxwell - windlass
1 anchors
(Danforth)
45.72m of chain
Avon - dinghy (2001)
(RIB)
15hp outboard, Yamaha 4 stroke, Short Shaft (2009)
The dinghy is stored on the foredeck and has a low profile Brower Systems 600 LB. deck crane
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Radar | |
| VHF | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Clock | |
| Barometer | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| Echo sounder |
Electronics include :
Raymarine AXIOM Radar / Plotter
Raymarine V850 Color Echo Sounder
Datamarine Depth Sounder- Speed, Water Temperature and Alarm
2 VHF radios - Both Raymarine - Lower helm and Flybridge
Robertson AP 300X Auto Pilot
Safety Equipment
| Life jackets | |
|---|---|
| Horn | |
| Boarding ladder |
3 bilge pumps (0 manual / 3 Electric)
Broker's Comments
One of Ocean Alexander's most popular early models, the 42 Sedan has a great layout, with plenty of room to accommodate and entertain guests. There is a very large aft cockpit, beautiful sliding doors and a level entry into the saloon. The galley is elevated slightly so the chef is still included in all conversations. The dinghy is stowed on the foredeck with a low profile dinghy crane.
Most of the electronics are located at the flybridge helm because with the dinghy on the foredeck visibility is limited at the lower helm. The flybridge is truly spacious. The are two guest chairs port and starboard of the centerline helm. In addition there is a large L-shaped seating area aft of the helm.
Stepping aboard you immediately notice a very clean and evidently well-maintained vessel. The canvas enclosure on the flybridge is in like-new condition.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.