Narrowboat 57ft Cruiser Stern
Redesigned with character
- Boat REF# · 350446
- LOA · 22.86m
- Year · 2006
- Construction · Steel
- Underwater profile · Full-displacement
- Berths · 2
- Engine · 1 x Diesel 35hp, Isuzu 35 (2006)
- Lying · London
Extra Details
| Designer | Liverpool Boats |
|---|---|
| Builder | Liverpool Boats |
| Lying | London |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 35hp |
|---|---|
| Engine make and model | Isuzu 35 (2006) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Tiller |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 3 Blade Fixed |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Dimensions
| LOA | 22.86m |
|---|---|
| Beam | 2.08m |
| Draft Max | 0.60m |
| Headroom | 1.90m |
| Storage | In water |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage,
Construction
| Construction | Steel |
|---|---|
| Underwater profile | Full-displacement |
| Finish | Bitumen finish |
Accommodation
| Total # of berths | 2 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Electric) |
Accommodation
| Grill | |
|---|---|
| Oven | |
| Refrigerator | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Non-Smokers | |
| Microwave |
Deck Gear
halyard winches
sheet winches
Broker's Comments
This charming narrowboat offers a great opportunity to purchase a vessel with a unique design. Inspired by the artist Fernando Iturbide, the exterior of the boat is decorated in the style of his paintings.
Built in 2006 by Liverpool Boats, the vessel has a great layout below, freely flowing from the galley, to the saloon, through the bathroom and into the sleeping cabin at the bow. There is great headroom throughout the boat and a good level of storage, with draws under bed, and a closet in the main cabin. The bed also extends to create greater width.
Heating is via a number of options; the solid fuel stove is capabable of heating the whole boat, but there is also an Alde boiler powering radiators down the port-hand side, which runs on both gas and electricity.
The walk-through bathroom has a hip-bath as well as a shower and there is a separate electric flushing loo going to a holding tank.
Although the mooring is not available, there are spaces at this location and CRT may well allow the boat to stay should the new buyer wish. The boat has been moored at this location since 2018.
The boat was last out of the water for blacking in December 2020.
BSS expires in February 2030.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
10 years
Why are you selling her?
n/a
Where have you sailed her?
n/a