Narrowboat 40ft Cruiser Stern
Fantastic interior
- Boat REF# · 350333
- LOA · 12.19m
- Year · 1983
- Construction · Steel
- Underwater profile · Full-displacement
- Berths · 2
- Engine · 1 x Diesel 30hp, BMC (1987)
- Lying · London
Extra Details
| Builder | Hancock & Lane |
|---|---|
| Lying | London |
| Last survey | 25/05/2025 |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 30hp |
|---|---|
| Engine make and model | BMC (1987) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Tiller |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 3 blade fixed |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Dimensions
| LOA | 12.19m |
|---|---|
| Beam | 2.08m |
| Draft Min | 0.60m |
| Headroom | 1.90m |
| Storage | In water |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, solar panels, shore power
Construction
| Construction | Steel |
|---|---|
| Underwater profile | Full-displacement |
| Finish | Bitumen finish |
Accommodation
| Total # of berths | 2 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Porta Potti) |
The loo is cleverly hidden under the sink and pulls out when needed
4 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Non-Smokers |
The loo is cleverly hidden under the sink and pulls out when needed
4 burner gas cooker/stove
Deck Gear
halyard winches
sheet winches
Broker's Comments
This excellent 'constant cruiser' has an interior that is second to none. Originall constructed in 1983, the superb interior fit-out was completed by the previous owner who was an architect.
The sensitive choice of materials used and clever design are evident throughout the boat. There is a cartridge loo hidden in a pull-out draw beneath the bathroom sink, which was missed in the video.
The current owner has kept meticulous records of the maintenance schedule, and the boat has been regularly lifted with surveys conducted in 2019, 2021 and 2025.
The BSS expires in April 2028.
The boat is current located in East London in the Hackney area.
Please note that the diesel heater is not currently working.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
2 years
Why are you selling her?
Moving ashore
Where have you sailed her?
London area