Morgan 501
Extensive Refurb
- Boat REF# · 350413
- LOA · 15.40m
- Year · 1984
- Construction · GRP
- Underwater profile · Fin
- Berths · 8
- Engine · 1 x Diesel 68hp, Beta Marine (1992)
- Lying · North Lincs
Extra Details
| Builder | Morgan Yachts USA |
|---|---|
| Lying | North Lincs |
| Fuel capacity | 600.0 ltr (132.0 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 1,000.0 ltr (220.0 G) Total - 4 Tanks |
| Last survey | 16/05/2023 |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 68hp |
|---|---|
| Engine make and model | Beta Marine (1992) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 3 Blade Folding |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Max speed (approx) | 9.5 knots |
| Engine spares |
|---|
Engine serviced 2025
Anti-fouled and new anodes 7/2025
Dimensions
| LOA | 15.40m |
|---|---|
| LWL | 12.65m |
| Beam | 4.50m |
| Draft Max | 2.50m |
| Displacement | 26,000kg (57,330.0lbs) |
| Headroom | 2.13m |
| Storage | On marina |
Rig
Sloop rigged Aluminium spars (1984) with stainless steel standing rigging (2023)
Sails
| Mainsail | Jeckylls - Slab (2009) Stack Pack, Lazy Jacks, 3 Reefs |
|---|---|
| Headsail | Jeckylls - Furling () |
| Spinnaker gear |
|---|
Sails all appear in very good condition
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 4 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Fin |
| Finish | Paint finish |
Accommodation
| Total # of berths | 8 |
|---|---|
| No. of double berths | 3 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 2 |
| Shower | 2 |
| Heads | 2 heads (Sea Toilet) |
Cooker new in 2023.
Heating throughout by Eberspacher blown air
Potential for simple division of the forward cabin back into 2 cabins
2 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Carpet | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Non-Smokers | |
| Microwave |
Cooker new in 2023.
Heating throughout by Eberspacher blown air
Potential for simple division of the forward cabin back into 2 cabins
2 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Sail cover | |
|---|---|
| Sprayhood | |
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Passerelle | |
| Cockpit Enclosure | |
| Bow Thruster |
3 halyard winches
3 sheet winches
Electric Quick windlass
1 anchors
(Bruce 50Kg)
100.00m of chain
Sheet winches are dual-speed, self-tailing.
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Wind | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Clock | |
| Barometer | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| Echo sounder | |
| Radar Reflector |
All new instruments, including Raymarine touch-screen in the cockpit
Satellite rotating TV aerial dome installed
Safety Equipment
| LPG Detector | |
|---|---|
| Carbon Monoxide detector | |
| Liferaft | |
| Danbuoy | |
| Horn |
3 bilge pumps (1 manual / 2 Electric)
Date of last life raft service: 01-07-2023
Broker's Comments
We are pleased to list this fabulous and rare Morgan 501, which has undergone extensive refurbishment over the last two years.
She has been stripped back externally and vinyl wrapped (which is easily removed if it's not to your taste!).
All new running and standing rigging in the last two years, plus countless other extras.
New bow-thruster installed, 3 Blade folding prop.
Engine fully serviced and starts and runs beautifully!
Good suite of electronics, including a touch-screen plotter in the cockpit.
There is a recent survey which includes details of all of the work undertaken (for which comprehensive paperwork also exists).
She has also been RC certified.
If you're looking for a blue-water yacht that you can step aboard and sail away, then take a look at this one!
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
3 years
Why are you selling her?
Not used
Where have you sailed her?
Only in local areas.