Jeanneau Merry Fisher 875 Marlin
One owner from new
- Boat REF# · 350124
- LOA · 8.94m
- Year · 2018
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 3
- Engine · 1 x petrol 300hp, Suzuki DF300APXX (2018)
- Lying · Isle of Wight
Extra Details
| Builder | Jeanneau |
|---|---|
| Lying | Isle of Wight |
| Fuel capacity | 400.0 ltr (88.0 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 100.0 ltr (22.0 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 90.0 ltr (19.8 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 300hp |
|---|---|
| Engine make and model | Suzuki DF300APXX (2018) |
| Engine Hours |
engine1= 170 |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Wheel |
| Drive | outboard |
| Prop(s) | 3 blade |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Engine service annually - most recent April 2026
Dimensions
| LOA | 8.94m |
|---|---|
| Beam | 2.97m |
| Draft Max | 0.58m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Relaunched April 2026
Accommodation
| Total # of berths | 3 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| No. of single berths | 1 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
Hot water from calorifier and 240v immersion
Webasto blown air heating
1 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Curtains | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Fresh water wash | |
| Cockpit shower |
Hot water from calorifier and 240v immersion
Webasto blown air heating
1 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Warps | |
|---|---|
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Bow Thruster |
Electric Lewmar windlass (with remote control)
1 anchors
(Danforth)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Navigation lights | |
| AIS Receiver | |
| Echo sounder |
Garmin instruments
Safety Equipment
| Life jackets | |
|---|---|
| Horn | |
| Boarding ladder |
2 bilge pumps (1 manual / 1 Electric)
Broker's Comments
Out of the entire Jeanneau Merry Fisher range, the 875 Marlin is probably my favourite. They haven’t tried to cram too much into one design for the sake of versatility, so everything it does, it does well. She’s a true walkaround, with high gunnels and guardrails that make moving around the deck feel very secure. The cockpit is level and can be adapted to suit your needs, and with sliding companionway doors on both sides and aft, she’s easy to handle single-handed.
The interior is smart in every sense. Step inside and the saloon easily transforms from an open space while at sea into a comfortable seating area with a drop-down table. The helm is thoughtfully laid out, and the navigator’s station doubles as a practical galley. The forward cabin has a good sized double berth and the additional single is accessed by lifting the saloon seat and stepping down. This also makes a fantastic storage space, not that you are short of lockers anywhere
Her Suzuki 300hp outboard has been annually serviced and has low hours but careful regular use. She's just back afloat having had a service and fresh antifoul ready for the coming season
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
From new (7 years)
Why are you selling her?
Health reasons
Where have you sailed her?
Solent area