Hunter Legend 340
Roomy & Ready To Go!
- Boat REF# · 350140
- LOA · 10.29m
- Year · 1998
- Construction · GRP
- Underwater profile · wing keel
- Berths · 6
- Engine · 1 x Diesel 29hp, Yanmar 3GM30F (1998)
- Lying · Milford Marina
Extra Details
| Designer | Hunter Design Team |
|---|---|
| Builder | Hunter Marine Corporation, Florida |
| Lying | Milford Marina |
| Fuel capacity | 110.0 ltr (24.2 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 284.0 ltr (62.5 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 60.0 ltr (13.2 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 29hp |
|---|---|
| Engine make and model | Yanmar 3GM30F (1998) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 2 Blade Bronze (+ Rope Cutter) |
| Fuel consumption (approx) | 1.5 ltr (0.3 G) /hour At Cruising Speed |
| Cruising speed (approx) | 6 knots |
| Max speed (approx) | 6.5 knots |
Dimensions
| LOA | 10.29m |
|---|---|
| LWL | 8.70m |
| Beam | 3.54m |
| Draft Min | 1.52m |
| Draft Max | 1.52m |
| Displacement | 6,733kg (14,846.3lbs) |
| Storage | On marina |
Rig
Sloop rigged Selden Aluminium spars (1998) with stainless steel standing rigging (2013)
Sails
| Mainsail | Ratseys - Slab (2025) Stack Pack, Fully Battened, Lazy Jacks, 2 Reefs |
|---|---|
| Headsail | Goacher - Furling () |
New sail cover- 2025
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, solar panels
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | wing keel |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 6 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 3 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
2 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Manual water system | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Microwave |
2 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Sail cover | |
|---|---|
| Sprayhood | |
| Spray dodgers | |
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Bimini |
2 halyard winches
2 sheet winches
Electric Lofrans Project windlass
1 anchors
(Bruce)
30.00m of chain
dinghy ()
(Inflatable)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Wind | |
| Radar | |
| VHF | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Navtex | |
| Clock | |
| Barometer | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| Echo sounder |
New Garmin plotter- 2025
Safety Equipment
| Liferaft | |
|---|---|
| Life buoys | |
| Boarding ladder |
2 bilge pumps (1 manual / 1 Electric)
Powder fire extinguisher + marine fire blanket included
Broker's Comments
Boatshed Wales are delighted to offer for sale this Hunter Legend 340.
Commissioned in 1998, the boat presents well both externally and internally. Regular investment in maintenance, together with careful light use by her current owners, has helped preserve the appeal of this spacious cruiser.
Regarded as one of the more voluminous sub-35-foot cruisers of her era, the Legend 340 offers generous accommodation and practical living space in all the right places, making her an exceptionally comfortable cruising yacht.
Currently afloat on her berth, she is offered in turnkey condition and ready to sail immediately. The sale comes only as a result of the owners’ overseas employment commitments.
We warmly welcome all enquiries and viewing requests.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.