Hunter Legend 306
Beautifully presented!
- Boat REF# · 347555
- LOA · 9.12m
- Year · 2005
- Construction · GRP
- Underwater profile · Bilge keels
- Berths · 6
- Engine · 1 x Diesel 20hp, Yanmar 2GM20F (2005)
- Lying · South Coast
Extra Details
| Designer | Luhrs |
|---|---|
| Builder | Luhrs Marine |
| Lying | South Coast |
| Fuel capacity | 78.0 ltr (17.2 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 151.0 ltr (33.2 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 20hp |
|---|---|
| Engine make and model | Yanmar 2GM20F (2005) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | saildrive |
| Prop(s) | 2 blade fixed (+ Rope Cutter) |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Engine spares |
|---|
Dimensions
| LOA | 9.12m |
|---|---|
| LWL | 8.21m |
| Beam | 3.28m |
| Draft Min | 1.17m |
| Draft Max | 1.17m |
| Displacement | 3,246kg (7,157.4lbs) |
| Headroom | 1.90m |
| Storage | On marina |
Rig
Sloop rigged Selden Aluminium spars (2005) with stainless steel standing rigging ()
Sails
| Mainsail | - Slab () Stack Pack, Lazy Jacks, 2 Reefs |
|---|---|
| Headsail | - Furling () |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 2 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Bilge keels |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 6 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
2 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Sink | |
| Icebox | |
| Curtains | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Non-Smokers |
2 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Sail cover | |
|---|---|
| Sprayhood | |
| Cockpit cover | |
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Davits | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Cockpit Enclosure | |
| Bimini |
2 halyard winches
2 sheet winches
Electric Lewmar windlass
1 anchors
(Delta)
50.00m of chain
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Wind | |
| Radar | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Clock | |
| Barometer | |
| Navigation lights |
Safety Equipment
| Carbon Monoxide detector | |
|---|---|
| Life jackets | |
| Life buoys | |
| Safety harnesses | |
| Boarding ladder | |
| MOB System |
2 bilge pumps (1 manual / 1 Electric)
Broker's Comments
The first thing that strikes you about this Hunter 306 is the massive detachable cockpit enclosure that permits covered helming. Then the port and starboard cockpit seats give a good view forwards
The companionway is wide and shallow which offers easy access to the saloon.
The compact galley with fridge, cooker and sink lies to port. To port aft is the double cabin with storage space.
The saloon has a large single drop leaf table and the upholstery is good. Underneath the starboard cushions are the batteries.
The woodwork and headlining are unmarked and the floor looks like it has never been walked on.
The nav station has all the usual instruments
The forecabin is large with storage below the V berths..
The Yanmar engine has a sail drive. It started from cold instantly and ran smoothly.
The rig is fractional and looks in good order, as do the sails and canvaswork. There is an electric windlass for the large anchor locker but I noticed it does not have a dedicated battery.
Overall this is a handsome cruising boat that should offer its next owner much sailing pleasure - the hull and topsides almost sparkled in the sun
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
2 years
Why are you selling her?
Lack of use
Where have you sailed her?
Locally and the south coast