Horizon Craft Ltd 44 Flybridge Motor Boat
Excellent liveaboard.
- Boat REF# · 350077
- LOA · 14.90m
- Year · 1990
- Construction · GRP
- Underwater profile · semi-displacement
- Berths · 8
- Engine · 2 x Diesel 425hp, Caterpillar 3208 (1990)
- Lying · Gibraltar
Extra Details
| Designer | Horizon |
|---|---|
| Builder | Horizon |
| Lying | Gibraltar |
| Fuel capacity | 1,818.2 ltr (400.0 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 727.2 ltr (160.0 G) Total - 2 Tanks |
| Last survey | 29/09/2019 |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 425hp |
|---|---|
| Engine make and model | Caterpillar 3208 (1990) |
| Engine Hours |
engine1= 1605 engine2= 1700 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | Bronze 3 bladed |
| Fuel consumption (approx) | 54.5 ltr (12.0 G) /hour At Cruising Speed |
| Cruising speed (approx) | 12 knots |
| Max speed (approx) | 26 knots |
| Generator output | 6.5KVA |
| Engine spares |
|---|
The engine room is very tidy and provides easy access for working.
Steering is hydraulic.
Dimensions
| LOA | 14.90m |
|---|---|
| LOD | 13.47m |
| LWL | 11.64m |
| Beam | 4.51m |
| Draft Min | 1.10m |
| Displacement | 11,500kg (25,357.5lbs) |
| Headroom | 2.01m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 volt generator, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power, generator New battery for starting the generator fitted in August 2022.
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | semi-displacement |
| Finish | Gelcoat finish |
You feel the quality of build the moment you step onto this yacht. It echoes the same build standards of the Trader range also built in Taiwan.
Accommodation
| Total # of berths | 8 |
|---|---|
| No. of double berths | 4 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 2 |
| Shower | 3 |
| Air conditioning | 1 Air conditioning Units |
| Heads | 2 heads (Electric) |
This yacht has an ideal layout for a retired couple. The vessel has two very spacious cabins with king sized beds. There is a massive saloon and dinette. Friends can come and stay in the guest cabin but when the children and grandchildren come visiting the saloon and dinette tables convert into another two double beds converting the yacht into an 8 berth yacht.
3 burner Electric cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Air conditioning | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Fresh water wash | |
| Cockpit shower | |
| Non-Smokers | |
| Bar Sink | |
| Microwave |
This yacht has an ideal layout for a retired couple. The vessel has two very spacious cabins with king sized beds. There is a massive saloon and dinette. Friends can come and stay in the guest cabin but when the children and grandchildren come visiting the saloon and dinette tables convert into another two double beds converting the yacht into an 8 berth yacht.
3 burner Electric cooker/stove
Deck Gear
| Cockpit cover | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Passerelle | |
| Cockpit Enclosure | |
| Bimini |
Electric Francis windlass (with remote control)
1 anchors
(CQR)
30.00m of chain
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Radar | |
| VHF | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Navtex | |
| Stereo | |
| Clock | |
| Barometer | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| Video | |
| DVD | |
| Fish Finder |
Safety Equipment
| Liferaft | |
|---|---|
| Life jackets | |
| Life buoys | |
| Horn | |
| EPIRB 406MHz | |
| Boarding ladder |
6 bilge pumps (3 manual / 3 Electric)
Broker's Comments
These Horizon boats are very solidly built boats.
She would make a great spacious live aboard with the great amount of available space. However she is a very good sea going boat so perfect for long or short trips.
The current owner has not had her long but is continuously improving her. The teak deck has been replaced due to rain water seepage. Wood furniture in the forward cabin did suffer but she is now fully rain proof.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Less than one year
Why are you selling her?
liked the challenge of doing her up but now looking for another project.
Where have you sailed her?
Just local waters.