Hardy Seawings 305 HT
- Boat REF# · 350261
- LOA · 9.40m
- Year · 1997
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 4
- Engine · 2 x Diesel 150hp, Volvo AD31P (1997)
- Lying · Portsmouth
Extra Details
| Designer | Andrew Wolstenholme |
|---|---|
| Builder | Hardy Marine |
| Lying | Portsmouth |
| Fuel capacity | 477.0 ltr (104.9 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 180.0 ltr (39.6 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 150hp |
|---|---|
| Engine make and model | Volvo AD31P (1997) |
| Engine Hours |
engine1= 924 engine2= 914 |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Wheel |
| Drive | Outdrive |
| Prop(s) | Duo Prop DPE |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 20 knots |
| Max speed (approx) | 26 knots |
Engine service March 2026
Dimensions
| LOA | 9.40m |
|---|---|
| LWL | 7.10m |
| Beam | 3.35m |
| Draft Min | 0.97m |
| Draft Max | 1.20m |
| Displacement | 4,350kg (9,591.8lbs) |
| Headroom | 1.80m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
There is also a second fridge in the cockpit for instant access to a drink.
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
3 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Curtains | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Cockpit shower |
3 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Warps | |
|---|---|
| Fenders | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Cockpit Enclosure |
Electric Simpson-Lawrence windlass
1 anchors
(Bruce)
30.00m of chain
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| VHF | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Stereo | |
| Navigation lights | |
| Fish Finder | |
| Echo sounder |
Engine bay cameras
GARMIN 182C Colour Plotter
SIMRAD RS82 DSC VHF
Humminbird Fishfinder
Safety Equipment
| Carbon Monoxide detector | |
|---|---|
| Life buoys |
3 bilge pumps (1 manual / 2 Electric)
Automatic Engine Bay Extinguisher
Broker's Comments
This is a Hardy Seawings 305 HT (hard top sunroof). She is a smart stylish motor cruiser that is very spacious whether entertaining in the cockpit or staying aboard. Inside she offers 2 double berths one aft cabin double and the saloon table converting to another double. She has ease of access from the swim platform.
Her engines have been serviced 2026 ready for a season of fun.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
3 years
Why are you selling her?
Looking at bigger boat
Where have you sailed her?
The Solent and South Coast