Hardy 25
Bow thruster fitted 2025
- Boat REF# · 350341
- LOA · 7.99m
- Year · 1983
- Construction · GRP
- Underwater profile · semi-displacement
- Berths · 3
- Engine · 1 x Diesel 40hp, Volvo Penta D2-40 (2010)
- Lying · Isle of Wight
Extra Details
| Designer | Colin Mudie |
|---|---|
| Builder | Hardy Marine |
| Lying | Isle of Wight |
| Fuel capacity | 90.0 ltr (19.8 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 55.0 ltr (12.1 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 20.0 ltr (4.4 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 40hp |
|---|---|
| Engine make and model | Volvo Penta D2-40 (2010) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | saildrive |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 7 knots |
| Max speed (approx) | 9 knots |
Original engine replaced in 2010
Dimensions
| LOA | 7.99m |
|---|---|
| LWL | 7.60m |
| Beam | 2.70m |
| Draft Max | 0.91m |
| Displacement | 3,719kg (8,200.4lbs) |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | semi-displacement |
| Finish | 2 pack finish |
Full refit in 2007
Accommodation
| Total # of berths | 3 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| No. of single berths | 1 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
| Heads | 1 heads (Electric) |
Head and hoses replaced 2019
Waeco Cool Freeze fridge/freezer
2 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system |
Head and hoses replaced 2019
Waeco Cool Freeze fridge/freezer
2 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Warps | |
|---|---|
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Instrument Covers | |
| Cockpit Enclosure | |
| Bimini | |
| Bow Thruster |
Manual windlass
1 anchors
(CQR)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| VHF | |
| Navigation lights | |
| Echo sounder |
Safety Equipment
| Searchlight |
|---|
2 bilge pumps (0 manual / 2 Electric)
Broker's Comments
Hardy Motor Boats are among the UK’s most loved boat builders, renowned for creating designs that truly stand the test of time. They’re celebrated for their exceptional build quality, impressive sea-keeping capabilities, and, in the case of the Hardy 25, clever innovations that make a small boat feel remarkably spacious.
The Hardy 25 is a proper, seamanlike boat, sturdy and reliable, with a safe cockpit and side decks that make it easy to move around. With a recently fitted bow thruster, she'll be a pleasure to handle too
The full cockpit enclosure is a great feature on these boats, maximizing the available space with roll-up sides so you can adjust to any conditions. Below deck, she’s stylish and practical, with a split galley, ample storage, and comfortable accommodation. She’s well-presented, clean and fresh inside, tidy, and well-equipped—an excellent example of a thoughtful design.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
1 year
Why are you selling her?
Change of circumstances
Where have you sailed her?
South coast UK