Fisher 37 AC
Rare aft cabin version
- Boat REF# · 350170
- LOA · 12.96m
- Year · 1976
- Construction · GRP
- Underwater profile · Long keel
- Berths · 6
- Engine · 1 x Diesel 80hp, Ford Sabre 2712E (1976)
- Lying · Portsmouth
Extra Details
| Builder | Fairways Marine |
|---|---|
| Lying | Portsmouth |
| Fuel capacity | 450.0 ltr (99.0 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 414.0 ltr (91.1 G) Total - 2 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 80hp |
|---|---|
| Engine make and model | Ford Sabre 2712E (1976) |
| Engine Hours |
engine1= 5000 |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Tiller & Wheel |
| Drive | Shaft |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 5 knots |
| Max speed (approx) | 6 knots |
Engine fully serviced 2025; new exhaust box & outlet
450L fuel capacity across 2 tanks, port and starboard (>700 mile range)
Shaft drive, water-cooled exhaust with new box/outlet (2025)
3-blade prop with Ambassador Ropecutter (2025)
12V DC (three lead-acid 100Ah (amp hour) service batteries, one single
lead-acid 135Ah main engine start battery)
Shore power; battery charging (Quick)
Mastervolt Solar SCM20 PWM with Solarfarm SZ-100-36MF solar panel
Motormate PS500 Inverter
Dimensions
| LOA | 12.96m |
|---|---|
| LOD | 11.31m |
| LWL | 9.91m |
| Beam | 3.66m |
| Draft Min | 1.60m |
| Draft Max | 1.60m |
| Displacement | 14,224kg (31,363.9lbs) |
| Headroom | 1.89m |
| Storage | On marina |
Rig
Cutter rigged Aluminium spars () with stainless steel standing rigging (2025)
Sails
| Mainsail | - Inmast () |
|---|---|
| Headsail | - Furling () |
| Other sails | Staysail () |
| Mizzen () |
Cutter conversion (bowsprit + inner forestay),
In-mast mainsail
New roller-furling genoa
Main, Genoa and Mizzen, sails inspected and serviceable Staysail
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, solar panels, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Long keel |
| Finish | 2 pack finish |
Professional osmosis-treatment and the upper hull was professionally repainted
Fantastic boarding platform designed into the aft pushpit
2 Freshwater tanks with 450L capacity
Flojet R4405-143 freshwater pump
Isotemp Slim 20L electric hot water calorifier
New stainless freshwater tank and pipework, replaced saloon sole bearers (2025)
Accommodation
| Total # of berths | 6 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| No. of single berths | 1 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 2 |
| Shower | 1 |
| Heads | 2 heads () |
Rare Aft-cabin layout; wheelhouse/saloon; forecabin; 2 heads, one heads compartment with new OGO composting toilet (no black-water
tank required), one with new electric toilet
The saloon table drops to create a double berth so she sleeps 6 with options for one more on the starboard side seating.
Galley with sink and Isotherm fridge.
Single electric hob
Gas has been removed for safety, choice of cooking pending new owners
preference (e.g. diesel hob or electric)
Accommodation
| Grill | |
|---|---|
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system |
Rare Aft-cabin layout; wheelhouse/saloon; forecabin; 2 heads, one heads compartment with new OGO composting toilet (no black-water
tank required), one with new electric toilet
The saloon table drops to create a double berth so she sleeps 6 with options for one more on the starboard side seating.
Galley with sink and Isotherm fridge.
Single electric hob
Gas has been removed for safety, choice of cooking pending new owners
preference (e.g. diesel hob or electric)
Deck Gear
| Sail cover | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Cockpit Enclosure | |
| Bow Thruster |
3 halyard winches
2 sheet winches
Electric Quick (Hector) windlass
3 anchors
(Delta 25kg, Spare20kg CQR, Aft Foblight E20, 7.6kg anchor)
50.00m of chain
2 x 42 ratio Lewmar 2-speed winches
Mizzen single speed Lewmar 6 ratio non-self-tailing
Main mast 2 x single speed Lewmar 7 ratio non-self-tailing winches
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Wind | |
| Radar | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Barometer | |
| Navigation lights | |
| Computer | |
| AIS Receiver | |
| Echo sounder | |
| Radar Reflector |
New Icom M330GE GPS DSC VHF radio
Pi5 OpenCPN navigation system with GPS and AIS transceiver
Garmin GHC20 autopilot integrated with Neco DR8 auto drive unit
Garmin GPSMap 525s Chart Plotter
Raymarine ST60 Wind, ST40 Depth
Raymarine wind transponder (2025)
Depth transducer
Furuno 1715 Radar - may need wiring repair
AIS 200A+ Transponder
EPIRB GME MT603G (battery expiry 2028)
Safety Equipment
| Life buoys | |
|---|---|
| Boarding ladder |
2 bilge pumps (1 manual / 1 Electric)
Broker's Comments
This is a Fisher 37 AC very rare Aft-cabin layout; wheelhouse/saloon; forecabin; 2 heads with a fantastic boarding platform designed into the aft pushpit. She sleeps up to 6+1 (4 in 2 double cabins, 2 in saloon conversion with options for one more on the starboard side seating.). She appears to be in good condition having benefitted from many upgrades and maintenance in her current ownership see list and comments below from the owner.
Owners comment:
A unique Fisher 37 MS with the big-ticket jobs done in 2025. Professionally osmosis-treated and the upper hull was professionally repainted after fairing repairs, so she presents clean and glossy. Cutter conversion (bowsprit + inner forestay) with in-mast mainsail and a new roller-furling genoa. Pushpit for aft access and has a pushpit/swim platform. Original Ford Sabre shows ~7,000 hours and has just had a
full service with a new exhaust box and outlet. New saloon fresh-water tank fitted with new sole bearers. Saloon head refurbished and fitted with an Ogo Origin electric composting toilet, the owners aft cabin head fitted with a new electric toilet. New Vetus Bowthruster 95 professionally fitted.
Highlights:
Setup for 2026 bluewater as well as coastal motor sailing
Cutter rig flexibility (staysail + genoa) for heavy-weather options
In-mast mainsail for easy reefing
Aft cabin layout with integral head
Pushpit swim platform
2025 professional osmosis treatment (invoices & yard photos available)
2025 Rebuilt and strengthened rudder
2025 Hull professionally repainted
2025 new standing and running rigging & new roller furling genoa
2025 Vetus 95 bowthruster with wheelhouse controls and dedicated battery
2025 new seacocks throughout
2025 Forward hatch repair
2025 new rope cutter
Ford Sabre recently serviced; runs cleanly
Forward cabin sink with freshwater supply
Refurbished Saloon and Aft heads
New OGO composting toilet for marina stays and for Mediterranean
requirements (saloon head)
Pi5 OpenCPN navigation; Garmin autohelm; Raymarine wind/depth;
new Icom M330GE GPS DSC VHF
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
since September 2024
Why are you selling her?
change of circumstances
Where have you sailed her?
Portugal and the Solent