Faeton Moraga 840
Strait tuna hunter!
- Boat REF# · 350416
- LOA · 8.40m
- Year · 2005
- Construction · GRP
- Underwater profile · semi-displacement
- Berths · 4
- Engine · 1 x Diesel 260hp, Yanmar GLPADTP (2005)
- Lying · Gibraltar
Extra Details
| Designer | Turmarine |
|---|---|
| Builder | Turmarine SA |
| Lying | Gibraltar |
| Fuel capacity | 370.0 ltr (81.4 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 100.0 ltr (22.0 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 50.0 ltr (11.0 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 260hp |
|---|---|
| Engine make and model | Yanmar GLPADTP (2005) |
| Engine Hours |
engine1= 810 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 3 bladed (+ Rope Cutter) |
| Fuel consumption (approx) | 7.0 ltr (1.5 G) /hour At Cruising Speed |
| Cruising speed (approx) | 15 knots |
| Max speed (approx) | 22 knots |
Dimensions
| LOA | 8.40m |
|---|---|
| LWL | 7.49m |
| Beam | 2.98m |
| Draft Min | 0.68m |
| Draft Max | 1.68m |
| Displacement | 3,200kg (7,056.0lbs) |
| Headroom | 2.00m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 2 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | semi-displacement |
| Finish | Gelcoat finish |
Solid and well maintained boat.
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 2 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
1 burner Electric cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Curtains | |
| Pressurised water system | |
| Fresh water wash | |
| Raw water wash | |
| Cockpit shower | |
| Non-Smokers |
1 burner Electric cooker/stove
Deck Gear
| Sun awning | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers |
Electric Quick windlass (with remote control)
1 anchors
(Bruce)
70.00m of chain
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| VHF | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Stereo | |
| Navigation lights | |
| Fish Finder |
Safety Equipment
| Life jackets | |
|---|---|
| Life buoys | |
| Searchlight | |
| Horn | |
| Security Alarm |
3 bilge pumps (0 manual / 3 Electric)
Broker's Comments
The Moraga 840 is a highly regarded offshore sports fisher and cruising platform, well suited to the demanding conditions of the Strait of Gibraltar. This particular example has been actively and successfully used for tuna fishing and other local sport fishing, demonstrating both her seaworthiness and dependable performance offshore.
Owned and maintained by a professional mechanic, the vessel has benefited from knowledgeable and meticulous upkeep throughout ownership. Mechanical systems, machinery, and routine servicing have been attended to to a high standard, reflecting an owner who understands the importance of reliability at sea.
The Moraga 840 offers an excellent balance of practicality, comfort, and fishing capability, with a secure cockpit, capable hull design, and comfortable accommodation ideal for day trips or extended weekends aboard. A proven and honest fishing boat with the pedigree and maintenance history to inspire confidence in her next owner.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
10 years
Why are you selling her?
Downsizing
Where have you sailed her?
British Gibraltar Territorial Waters.