Etap 21i
Engine 2017, new Nav 2021
- Boat REF# · 350314
- LOA · 6.56m
- Year · 2006
- Construction · GRP
- Underwater profile · Tandem Keel
- Berths · 4
- Engine · 1 x petrol 9.9hp, Yamaha (2017)
- Lying · Gosport
Extra Details
| Builder | Etap Yachting NV |
|---|---|
| Lying | Gosport |
| Fuel capacity | 10.0 ltr (2.2 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 20.0 ltr (4.4 G) Total - 2 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x petrol 9.9hp |
|---|---|
| Engine make and model | Yamaha (2017) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Direct |
| Steering | Tiller |
| Drive | outboard |
| Prop(s) | 3 blade fixed |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Engine has been serviced in 2026 and the control unit was entirely replaced
Full battery system that supports interior lighting and also has a shore power connection and outlets
Dimensions
| LOA | 6.56m |
|---|---|
| LWL | 6.10m |
| Beam | 2.49m |
| Draft Min | 0.70m |
| Draft Max | 0.70m |
| Airdraft | 10.40m |
| Displacement | 1,230kg (2,712.2lbs) |
| Headroom | 1.40m |
| Storage | Ashore |
Rig
Sloop rigged Aluminium spars () with stainless steel standing rigging (2006)
Sails
| Mainsail | - () |
|---|---|
| Headsail | - Furling () |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Tandem Keel |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 1 |
| Handbasin | 1 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
Accommodation
| Sink |
|---|
Deck Gear
| Sail cover | |
|---|---|
| Sprayhood | |
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers |
1 sheet winches
1 anchors
(D-Type 10kg)
10.00m of chain
10.00m of warp
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Wind | |
| VHF | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Navigation lights | |
| Echo sounder |
ST60 Tridata
ST60 Wind System
Raymarine Axiom Chartplotter
Safety Equipment
| Boarding ladder |
|---|
1 bilge pumps (1 manual / 0 Electric)
Broker's Comments
What a super trailer sailor, the Etap21i is referred to as unsinkable based on the double skinned hull filled with polyurethene foam.
She is a smart little boat that feels so much more like a big boat.
She has a nice sized cockpit, deck is easy to walk around. Her accommodation is spacious with a large forward V berth, a further two bench seat berths. 2 burner galley and sink and a manual heads.
She comes to the market appearing to be in great condition and has just been antifouled and launched May 2026 including engine service.
She boasts a recent Raymarine Axiom (2021) and Raymarine Autotiller new 2021.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Since 2020
Why are you selling her?
Moving house
Where have you sailed her?
The Solent