Dunston Barge 59ft
Classic Barge
- Boat REF# · 350377
- LOA · 17.98m
- Year · 1936
- Construction · Steel
- Underwater profile · Full-displacement
- Berths · 4
- Engine · 3 x Diesel 54hp, Lister and Glenifer (1979)
- Lying · Driffield
Extra Details
| Builder | Richard Dunston |
|---|---|
| Lying | Driffield |
| Fuel capacity | 1,000.0 ltr (220.0 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 200.0 ltr (44.0 G) Total - 1 Tanks |
| Last survey | 01/03/2016 |
Mechanical
| Engine | 3 x Diesel 54hp |
|---|---|
| Engine make and model | Lister and Glenifer (1979) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Dimensions
| LOA | 17.98m |
|---|---|
| Beam | 4.47m |
| Draft Max | 1.37m |
| Airdraft | 3.20m |
| Headroom | 2.00m |
| Storage | On mooring |
Electrical Systems
12 / 24 volt battery, 240 shore power voltage, 4 batteries charged by: engine, solar panels, shore power
Construction
| Construction | Steel |
|---|---|
| Underwater profile | Full-displacement |
| Finish | Paint finish |
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Air conditioning | 1 Air conditioning Units |
| Heads | 1 heads () |
Full bath and both sea toilet and composting
4 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Microwave | |
| Washing Machine |
Full bath and both sea toilet and composting
4 burner gas cooker/stove
Deck Gear
1 anchors
(Danforth)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| VHF | |
| Echo sounder |
Safety Equipment
| Carbon Monoxide detector |
|---|
Broker's Comments
We are pleased to list this fabulous classic Dunston barge from 1936. Once plying her trade up and down the Humber and Trent, she was finally decommissioned in 1979 and converted to a live-aboard.
She was then further converted to what you see today around 11 years ago.
She has very roomy living accommodation for 2+2 (the saloon converts to a double). Large, well-equipped galley, good-sized double bedroom and a fantastic full bath/shower room, with both a sea toilet and a composting unit.
Power is from not one, but three good classic engines; a Lister and two Glenifer auxiliaries for manoeuvring.
She would be a superb live-aboard (as she once was), and the mooring could be available (by separate negotiation with the landowner).
She does need a little work, due to not having had the tlc lately that her (sadly deceased) Owner once gave her - and is priced accordingly.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
11 Years
Why are you selling her?
Bereavement
Where have you sailed her?
Trent, Humber, Ouse and Aire & Calder