Delphia 1080 ESCAPE SOLEY SECOND OWNER
Cat. B 3 cabin motor cruiser
- Boat REF# · 350275
- LOA · 10.80m
- Year · 2015
- Construction · GRP
- Underwater profile · Full-displacement
- Berths · 9
- Engine · 1 x Diesel 85hp, NANNI N4 (2015)
- Lying · south Burgundy
Extra Details
| Builder | DELPHIA YACHTS |
|---|---|
| Lying | south Burgundy |
| Fuel capacity | 300.0 ltr (66.0 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 300.0 ltr (66.0 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 80.0 ltr (17.6 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 85hp |
|---|---|
| Engine make and model | NANNI N4 (2015) |
| Engine Hours |
engine1= 1440 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 4 bronze props |
| Fuel consumption (approx) | 2.0 ltr (0.4 G) /hour At Cruising Speed |
| Cruising speed (approx) | 10 knots |
| Max speed (approx) | 20 knots |
| Engine spares |
|---|
85 Hp diesel NANNI N4 from 2015 with 1440 hours,
Cons. given by the vendor:
2l on canal at 1300 rev (10KM/h )
4l in rivers
engine maintenance has been done in August 2025 by professionals
BATTERIES:
1x110Ah engine start
1x110Ah bowthruster
1x140Ah (new in 2023) domestic use
EFOY fuel cell (fuel is methanol) has been installed in 2021 by professional, it only produces AC (around 4Amp) when the domestic battery weakens around 11.5V and the system automatically stop after reaches 13.5V. It has been used around 500hours and consum little of fuel (12 to 15 Cl /h).
INVERTER 1000W purchased to be installed by the new owner
Dimensions
| LOA | 10.80m |
|---|---|
| LOD | 9.95m |
| Beam | 3.45m |
| Draft Max | 0.85m |
| Airdraft | 3.00m |
| Displacement | 5,600kg (12,348.0lbs) |
| Headroom | 1.90m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 220 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power fuel cell
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Full-displacement |
| Finish | Gelcoat finish |
Delphia quality GRP construction, hard top over the cockpit
Cockpit windows in plexiglass
last antifouling summer 2025
Accommodation
| Total # of berths | 9 |
|---|---|
| No. of double berths | 4 |
| No. of single berths | 1 |
| Cabin(s) | 3 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
All cover cockpit.
Entering into the boat by a good size 3 steps ladder, bright interior with clear wood panels, lots of windows and hatches with their curtains and sun covers, a confortable setee which opens into a double berth (1.30x1.90). Headroom in the saloon is 1.90
Opposite a galley, with 12V /220V or gas fridge, 2 gas burner cooker
lots of storage even the under floor is used as tin and bottles storage.
2 speakers, STEREO on cockpit too
ACCOMODATION
forward cabin with double berth of 140x200 and headroom of 1.88
manual heads JABSCO, wash basin and shower
aft are 2 similar double cabins,
star board side, double berth 120x2m (2 mattresses) with headroom over the berth of 0.80m and at the head of the bed 1.90, plenty storage underneath and a wardrobe. Note the light switch is located on the ceiling!
port side cabin, almost identical with double berth 120x2m with 1m over the bed and 1.80 at the head of the bed, another wardrobe.
Cockpit is bright and completely closed by the cockpit cover which can open in several places and let access and air to go through. all the pieces can be lifted up and attached to the hard top. 3 lazarette lockers.
Swim plate form and ladder
All the cockpit windows are in plexiglass . headroom in cockpit is 1.97
HOT WATER:
40L water heater (engine/shore power)
HEATING
WEBASTO AIR TOP (diesel) blown air through the boat (cabins and saloon)
2 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Raw water wash |
All cover cockpit.
Entering into the boat by a good size 3 steps ladder, bright interior with clear wood panels, lots of windows and hatches with their curtains and sun covers, a confortable setee which opens into a double berth (1.30x1.90). Headroom in the saloon is 1.90
Opposite a galley, with 12V /220V or gas fridge, 2 gas burner cooker
lots of storage even the under floor is used as tin and bottles storage.
2 speakers, STEREO on cockpit too
ACCOMODATION
forward cabin with double berth of 140x200 and headroom of 1.88
manual heads JABSCO, wash basin and shower
aft are 2 similar double cabins,
star board side, double berth 120x2m (2 mattresses) with headroom over the berth of 0.80m and at the head of the bed 1.90, plenty storage underneath and a wardrobe. Note the light switch is located on the ceiling!
port side cabin, almost identical with double berth 120x2m with 1m over the bed and 1.80 at the head of the bed, another wardrobe.
Cockpit is bright and completely closed by the cockpit cover which can open in several places and let access and air to go through. all the pieces can be lifted up and attached to the hard top. 3 lazarette lockers.
Swim plate form and ladder
All the cockpit windows are in plexiglass . headroom in cockpit is 1.97
HOT WATER:
40L water heater (engine/shore power)
HEATING
WEBASTO AIR TOP (diesel) blown air through the boat (cabins and saloon)
2 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Cockpit cover | |
|---|---|
| Sun awning | |
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Bow Thruster |
Electric 700W electric windlass windlass
1 anchors
40.00m of chain
Nav Equipment
| Speed | |
|---|---|
| VHF | |
| GPS | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| Echo sounder |
Safety Equipment
| Life jackets | |
|---|---|
| Searchlight | |
| Horn |
Broker's Comments
DELPHIA ESCAPE 1080 cruiser for sale in France. Boatshed Bourgogne is pleased to offer this versatile inland ans costal cruiser for sale in South of Burgundy. This model ESCAPE SOLEY was built in 2015 as a CAT. B in the famous DELPHIA yard in Poland. This type of cruiser will be at ease on rivers or canals as well as on coastal navigations. Well reputed, the DELPHIA yard produce confortable, quality finished interior, and versatile cruiser, this one is still showing its quality, solid furnitures, easy to clean the head linings, floors, surfaces, shower also a very bright interior. Our meticulous vendor has well maintained and invested to keep her to a great standard, and has also added some ingenious system to charge the batteries. Have a look at the EFOY fuel cells on internet for more information.
For more information or organise a visit, please contact Magali, your local broker at Boatshed Bourgogne.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
since 2020
Why are you selling her?
change of plans
Where have you sailed her?
burgundy rivers and canals