Cranchi Atlantique 48
Major refit in 2023
- Boat REF# · 350017
- LOA · 15.72m
- Year · 2003
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 8
- Engine · 2 x Diesel 480hp, Volvo Penta TAMD 75 EDC (2003)
- Lying · Isle of Wight
Extra Details
| Designer | Cantiere Cranchi |
|---|---|
| Builder | Cranchi Rogolo Italy |
| Lying | Isle of Wight |
| Fuel capacity | 1,520.0 ltr (334.4 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 560.0 ltr (123.2 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 200.0 ltr (44.0 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 480hp |
|---|---|
| Engine make and model | Volvo Penta TAMD 75 EDC (2003) |
| Engine Hours |
engine1= 1016 engine2= 1017 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 4 blade |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 18 knots |
| Max speed (approx) | 28 knots |
| Generator output | 10KVA |
Engine service 2025
Spare propellers and shaft aboard
Generator not currently in commission (requires service)
Dimensions
| LOA | 15.72m |
|---|---|
| LWL | 12.18m |
| Beam | 4.33m |
| Draft Max | 1.33m |
| Displacement | 17,900kg (39,469.5lbs) |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
24 volt battery, 240 volt generator, 240 shore power voltage, 5 batteries charged by: engine, shore power, generator
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Flexi-teak fitted to bathing platform and cockpit (2023)
Accommodation
| Total # of berths | 8 |
|---|---|
| No. of double berths | 3 |
| No. of single berths | 2 |
| No. of crew berths | 1 |
| Cabin(s) | 4 |
| Handbasin | 3 |
| Shower | 2 |
| Air conditioning | 1 Air conditioning Units |
| Heads | 2 heads (Electric) |
Vetus fresh water flush heads
Major interior refit (2023) including new teak and holly flooring
Flybridge wet bar with fridge and sink
3 burner Electric cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Air conditioning | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Fresh water wash | |
| Cockpit shower | |
| Non-Smokers | |
| Bar Sink | |
| Ice Maker | |
| Microwave |
Vetus fresh water flush heads
Major interior refit (2023) including new teak and holly flooring
Flybridge wet bar with fridge and sink
3 burner Electric cooker/stove
Deck Gear
| Warps | |
|---|---|
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Passerelle | |
| Cockpit Enclosure | |
| Bimini | |
| Bow Thruster |
Electric Lofrans windlass (with remote control)
1 anchors
(Bruce)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Radar | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| AIS Receiver | |
| Echo sounder |
Safety Equipment
| Searchlight | |
|---|---|
| Horn | |
| Boarding ladder |
4 bilge pumps (1 manual / 3 Electric)
Broker's Comments
Cranchi Yachts has been crafting luxury motor yachts in Italy since 1870. True to Italian tradition, style and beauty are essential, but Cranchi also stands out for exceptional build quality and cutting-edge technological innovations.
The Cranchi Atlantique 48 is a performance motor yacht known for its excellent seakeeping and stability, paired with stylish good looks. This particular example has always been privately owned, though the Atlantique 48 is also popular in the charter market for the way it combines safety and comfort, both underway and alongside
She presents beautifully, her 2023 refit was extensive and she has been kept meticulously since, professionally valeted and well maintained and enjoyed by an experienced owner. She's an absolute treat to step aboard
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Since 2024
Why are you selling her?
Now going smaller
Where have you sailed her?
Solent