Catalina 320 Wing Keel
Attractive mooring available
- Boat REF# · 350003
- LOA · 10.44m
- Year · 2005
- Construction · GRP
- Underwater profile · wing keel
- Berths · 6
- Engine · 1 x Diesel 27hp, Yanmar 3GM30F (2005)
- Lying · Isle of Wight
Extra Details
| Designer | Gerry Douglas |
|---|---|
| Builder | Catalina Yachts |
| Lying | Isle of Wight |
| Fuel capacity | 72.0 ltr (15.8 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 171.0 ltr (37.6 G) Total - 2 Tanks |
| Holding tank capacity | 83.0 ltr (18.3 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 27hp |
|---|---|
| Engine make and model | Yanmar 3GM30F (2005) |
| Engine Hours |
engine1= 1000 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 6 knots |
| Max speed (approx) | 7 knots |
Engine hours approximate
Dimensions
| LOA | 10.44m |
|---|---|
| LWL | 8.53m |
| Beam | 3.58m |
| Draft Max | 1.32m |
| Headroom | 1.88m |
| Storage | On mooring |
Rig
Sloop rigged Aluminium spars (2005) with stainless steel standing rigging ()
Sails
| Mainsail | - Roller boom (2005) |
|---|---|
| Headsail | - Furling (2005) |
Leisurefurl main
All lines leading into cockpit
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 2 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | wing keel |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 6 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Manual) |
Good sized cabins and convertible saloon with proper mattresses!
Light and airy interior, high quality fit out
2 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Oven | |
| Refrigerator | |
| Curtains | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Cockpit shower | |
| Non-Smokers |
Good sized cabins and convertible saloon with proper mattresses!
Light and airy interior, high quality fit out
2 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Sprayhood | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Davits | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers |
2 halyard winches
2 sheet winches
Electric windlass
1 anchors
(Delta)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Wind | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Navigation lights | |
| Echo sounder |
Safety Equipment
| Life buoys | |
|---|---|
| Boarding ladder | |
| Emergency steering |
2 bilge pumps (1 manual / 1 Electric)
Broker's Comments
Founded in California in 1969, Catalina Yachts are now one of the largest boat manufacturers in the world. The 320 was one of their most popular designs and stepping aboard this one I can see why.
This particular boat is on a swinging mooring and getting aboard from the tender felt so safe and easy, A simple step through transom with lots of hand holds and you're in the cockpit with the tender safe in davits on the stern. The cockpit and side decks are clear with the running rigging and traveller on the coachroof keeping things simple and uncluttered
Step below and she opens out into a light airy saloon with a clever layout making her feel like a much bigger boat. Both cabins are good sized with proper mattresses, the galley is well equipped and she presents nicely, clean and fresh below throughout. This is a really smart family cruiser which is on a Crown Estate swinging mooring which may be available if required
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
10 years
Why are you selling her?
Health
Where have you sailed her?
South coast UK