Brooke Marine Steel Passenger 18m
Large Steel Passenger boat
- Boat REF# · 350113
- LOA · 17.90m
- Year · 1973
- Construction · Steel
- Underwater profile · Full-displacement
- Engine · 1 x Diesel 66hp, perkins 4-236 (1973)
- Lying · oulton
Extra Details
| Builder | brook marine |
|---|---|
| Lying | oulton |
| Fuel capacity | 600.0 ltr (132.0 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 1 x Diesel 66hp |
|---|---|
| Engine make and model | perkins 4-236 (1973) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 3 blade bronze |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 6 knots |
| Max speed (approx) | 12 knots |
Dimensions
| LOA | 17.90m |
|---|---|
| Beam | 3.70m |
| Draft Min | 1.00m |
| Displacement | 18,000kg (39,690.0lbs) |
| Storage | In water |
Electrical Systems
12 volt battery,
Construction
| Construction | Steel |
|---|---|
| Underwater profile | Full-displacement |
| Finish | 2 pack finish |
Deck Gear
| Warps |
|---|
Broker's Comments
Here we have a very large 18M steel passenger trip boat that has been decommissioned from active service by her owner of the last 15 years. She is complete with all her seats and was a trip boat here on the norfolk broads. carrying about 90 passengers on sightseeing trips. She has a fully reconditioned Perkins 66hp diesel engine and gearbox, and a forward driving position. The engine resides in the forward hull with a prop shaft running the length of the boat, which leave her a huge long flat open space of around 15m with all windowed sides. Her bilges are spotless and she appears to be in very good order. If you are looking for a large houseboat , floating restaurant or coffee bar or similar or just have a use for her as a commercial trip boat as she was built, then this Brook marine steel vessel may well be for you. She has lots of potential for many repurposing uses and will be a rare bird whatever she ends up doing. She has large opening roof, rooftop storage platform frames, 600l fuel tank two companionways one midships and one aft. She will need a batterie and a throttle control (morse control) fitting to run her but I am informed by the vendor that she runs fine. Currently afloat and viewable by appointment.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
15 years
Why are you selling her?
not using her
Where have you sailed her?
Norfolk Broads