Bourne 43
St Katherine's Dock
- Boat REF# · 350336
- LOA · 13.11m
- Year · 1972
- Construction · GRP
- Underwater profile · semi-displacement
- Berths · 4
- Engine · 2 x Diesel 210hp, Caterpillar 3160 V8 (1972)
- Lying · London
Extra Details
| Designer | John Askam |
|---|---|
| Builder | Bourne |
| Lying | London |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 210hp |
|---|---|
| Engine make and model | Caterpillar 3160 V8 (1972) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
Dimensions
| LOA | 13.11m |
|---|---|
| LWL | 12.19m |
| Beam | 4.19m |
| Draft Min | 1.14m |
| Draft Max | 1.52m |
| Displacement | 16,000kg (35,280.0lbs) |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 4 batteries charged by: engine, shore power, generator
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | semi-displacement |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 2 |
| Shower | 1 |
| Heads | 1 heads (Electric) |
A pump-out service is provided by the marina as part of the mooring fee
Accommodation
| Sink | |
|---|---|
| Refrigerator | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Non-Smokers | |
| Microwave |
A pump-out service is provided by the marina as part of the mooring fee
Deck Gear
halyard winches
sheet winches
Broker's Comments
This 43ft Flybridge motor cruiser represents great value with its mooring in London's classiest marina - St Katherine's Dock.
The boat has been extensively refurbished and modernised to provide excellent accommodation facilities, sleeping four adults comfortably. Plus there is a pull-out bed in the saloon. Below deck there is a secluded double cabin with ensuite, and a separate forecabin with twin berths.
The open plan living space combined with the wide aft deck makes for a great entertaining space. There is a great variety of restaurants and bars in the local vicinity and just moments from the iconic Tower Bridge. Access to the London Underground is less than 5 minutes walk.
Current mooring fees are circa £1,400 per month.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
3 years
Why are you selling her?
No longer working in London
Where have you sailed her?
n/a