Botnia Targa 37
Ready Now Immaculate Condition
- Boat REF# · 350102
- LOA · 12.55m
- Year · 2024
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 5
- Engine · 2 x Diesel 440hp, Volvo Penta D6 (2024)
- Lying · Neyland, Pembrokeshire
Extra Details
| Builder | Botnia Marin |
|---|---|
| Lying | Neyland, Pembrokeshire |
| Fuel capacity | 1,350.0 ltr (297.0 G) Total - 2 Tanks |
| Water capacity | 350.0 ltr (77.0 G) Total - 1 Tanks |
| Holding tank capacity | 100.0 ltr (22.0 G) Total - 1 Tanks |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 440hp |
|---|---|
| Engine make and model | Volvo Penta D6 (2024) |
| Engine Hours |
engine1= 302 engine2= 302 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Outdrive |
| Prop(s) | 3 Blade Stainless Steel |
| Fuel consumption (approx) | 80.0 ltr (17.6 G) /hour At Cruising Speed |
| Cruising speed (approx) | 28 knots |
| Max speed (approx) | 42 knots |
Volvo Penta joystick docking - Volvo Penta DPS Dynamic Positioning System - HiFly flybridge - Aft Door version - Extended aft roof - Grey moulded hull - Off white GRP topsides - Bow & stern thruster (incl. controls on flybridge) - Remote control for bow/stern thrusters - Two tone grey deck (incl. flybridge) - Flexiteek on steps to flybridge - Flexiteek on aft deck corner seats - Flexiteek on bridgedeck box - Flexiteek on one larger transom step - Flexiteek on whole bathing platform - BlackLine pilothouse windows - Antifouling & epoxy primer - Tip-up gates in side rails - Double transom doors - Fender holders on transom - Inspection hatch on platform - Lockers/seats in aft deck corners - Wider bridgedeck box behind pilothouse - Wide aft teak rail - Teak table for aft cockpit (incl. storage) - Injected foam in gunwales - Shower on aft deck, hot & cold - LED light cable under suncap - Electric anchor winch package on bow - Upgraded 20m of anchor chain - Delta anchor 20kg - Volvo interceptor trimtabs - Gas struts on engine hatches - Flybridge instrument cover - Upgraded Nauti seats on flybridge - Mooring pack including fenders & ropes - 2 x aluminium storage boxes in engine room - Solar panels on roof 2 x 90W (incl. charge regulator) - Snap davits on platform incl. stand-off arms - Underwater transom lights (blue) - LED driving lightbar on roof - Upgraded twin fuel filters
Dimensions
| LOA | 12.55m |
|---|---|
| LOD | 11.44m |
| Beam | 3.70m |
| Draft Max | 1.10m |
| Displacement | 9,000kg (19,845.0lbs) |
| Headroom | 1.90m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 6 batteries charged by: engine, solar panels, shore power 3KW Inverter
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
CFC Comfort Fore Cabin (V-berth layout with infill) - Toilet module in forward cabin - Eberspacher diesel heating system - Contemporary interior joinery - Roof headlining in white vinyl - Foldable sofa in pilothouse - Upgraded Alcantara pilothouse upholstery (grey) - Pilothouse table on adjustable pedestal (with infill) - Hull portlights - LED interior lighting - Reflective blinds on forward windows - Curtains in pilothouse (grey) - Fridge 65L (12v) - Microwave at galley (230v) - Gas hob at galley - Sink at galley - Dinner service for 6 persons - Hot water system by calorifier (upgraded to 80l) - Fresh water tank (upgraded to 270l) - Holding tank system - Electric flush toilets (freshwater flush) - Shower doors in aft shower - Carpets in fore & aft cabins (grey) - Cabin upholstery (grey) - Angled teak box for plotter at helm (helm console in black) - Engine driven heater/demister system
Accommodation
| Total # of berths | 5 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| No. of single berths | 1 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 2 |
| Heads | 2 heads (Manual) |
Both heads connected to holding tank.
80 litre calorifier.
2 burner gas cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Sink | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Curtains | |
| Cabin heating | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Cockpit shower | |
| Microwave |
Both heads connected to holding tank.
80 litre calorifier.
2 burner gas cooker/stove
Deck Gear
| Sun awning | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Davits | |
| Swim Platform | |
| Bow Thruster |
Electric Lewmar windlass (with remote control)
1 anchors
40.00m of chain
dinghy (2023)
(Inflatable)
8mm stainless chain.
Flexiteek
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Radar | |
| VHF DSC radio | |
| Chart plotter | |
| Autopilot | |
| Stereo | |
| Clock | |
| Navigation lights | |
| AIS Receiver | |
| Echo sounder |
Raymarine Axiom2 Pro-S 16” plotter & GPS (at main helm) - Raymarine Axiom2 Pro-S 9” plotter & GPS ( flybridge) - Raymarine Quantum 2 radar 18” - Raymarine depth transducer - Raymarine Ray90 VHF radio (incl. antenna) - Raymarine AIS700 transceiver - Raymarine Raystar 150 GPS antenna - Volvo Penta EasyConnect interface - Shorepower system (230v) - Auto battery charger/inverter (CombiMaster 3000W/100A) - Second battery charger (for 2 x start batteries) - FLIR M232 thermal camera
Safety Equipment
| Searchlight | |
|---|---|
| Horn | |
| Emergency steering |
5 bilge pumps (2 manual / 3 Electric)
Broker's Comments
Boatshed Wales is delighted to present this exceptional Botnia Targa 37 for sale.
Commissioned in 2024 and maintained to an exemplary standard by her current owner, this vessel is offered in outstanding condition. Featuring a high specification throughout, she is a capable, well-equipped, (FLIR, Dynamic Positioning System, Assisted Docking etc) and truly turnkey opportunity.
Currently berthed at Neyland Marina, she benefits from a full complement of service and maintenance records. The sale is prompted solely by the owner’s decision to upgrade.
With her distinctive lines and striking grey finish, this Targa 37 has been completed to an exacting standard.
For further details, please do not hesitate to get in touch. Viewings, sea trials, and surveys are all warmly welcomed.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.