Birchwood TS440 Flybridge
- Boat REF# · 350231
- LOA · 12.98m
- Year · 1992
- Construction · GRP
- Underwater profile · semi-displacement
- Berths · 4
- Engine · 2 x Diesel 420hp, Cummins QSB 5.9 (2011)
- Lying · Gibraltar
Extra Details
| Lying | Gibraltar |
|---|---|
| Last survey | 01/11/2022 |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 420hp |
|---|---|
| Engine make and model | Cummins QSB 5.9 (2011) |
| Engine Hours | Not Recorded |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 4 blade |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
The engines were replaced with brand new ones in 2011.
Documented mechanical works carried out between 2022 to 2025.
Dimensions
| LOA | 12.98m |
|---|---|
| Beam | 4.40m |
| Draft Min | 1.20m |
| Displacement | 20,436kg (45,061.4lbs) |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | semi-displacement |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 4 |
|---|---|
| No. of double berths | 1 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 2 |
| Shower | 2 |
| Air conditioning | 1 Air conditioning Units |
| Heads | 2 heads (Electric) |
2 burner Electric cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Grill | |
| Oven | |
| Refrigerator | |
| Freezer | |
| Curtains | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Fresh water wash | |
| Microwave | |
| Dishwasher |
2 burner Electric cooker/stove
Deck Gear
| Warps | |
|---|---|
| Fenders | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Bimini |
Electric windlass
1 anchors
(Bruce)
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Log | |
| Radar | |
| VHF | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Autopilot |
Safety Equipment
2 bilge pumps (0 manual / 2 Electric)
Broker's Comments
The Birchwood TS 440 FLY is a remarkable powerboat that offers both usability and live-aboard comfort.
This particular model been undergoing a gradual refit. She has had a new external Seadec decking fitted in 2024. All internal and external upholstery renewed. Cockpit canopy enclosure fitted new in 2024.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Since 2022
Why are you selling her?
Change of personal circumstances
Where have you sailed her?
Only locally