Bertram 33 Flybridge Cruiser Ideal Big Fish Angler
Priced to sell quickly
- Boat REF# · 350256
- LOA · 10.05m
- Year · 1984
- Construction · GRP
- Underwater profile · Planing
- Berths · 6
- Engine · 2 x Diesel 440hp, Yanmar 6LY2A-STP ()
- Lying · Gibraltar
Extra Details
| Designer | Bertram |
|---|---|
| Builder | Bertram Yachts |
| Lying | Gibraltar |
| Fuel capacity | 1,350.0 ltr (297.0 G) Total - 1 Tanks |
| Water capacity | 280.0 ltr (61.6 G) Total - 1 Tanks |
| Last survey | 28/04/2010 |
Mechanical
| Engine | 2 x Diesel 440hp |
|---|---|
| Engine make and model | Yanmar 6LY2A-STP () |
| Engine Hours |
engine1= 600 engine2= 600 |
| Engine Cooled | Indirect |
| Steering | Wheel |
| Drive | Shaft |
| Prop(s) | 4 bladed |
| Fuel consumption (approx) | Not Recorded |
| Cruising speed (approx) | 26 knots |
| Max speed (approx) | 34 knots |
| Generator output | 5.5KVA |
These are not the original engines. They were replaced in the early 2000's. Engine hours are approximate.
Dimensions
| LOA | 10.05m |
|---|---|
| Beam | 3.96m |
| Draft Max | 0.92m |
| Displacement | 13,000kg (28,665.0lbs) |
| Headroom | 2.20m |
| Storage | On marina |
Electrical Systems
12 volt battery, 240 volt generator, 240 shore power voltage, 3 batteries charged by: engine, shore power, generator
Construction
| Construction | GRP |
|---|---|
| Underwater profile | Planing |
| Finish | Gelcoat finish |
Accommodation
| Total # of berths | 6 |
|---|---|
| No. of double berths | 2 |
| No. of single berths | 2 |
| Cabin(s) | 2 |
| Handbasin | 1 |
| Shower | 2 |
| Air conditioning | 1 Air conditioning Units |
| Heads | 1 heads (Manual) |
4 burner Electric cooker/stove
Accommodation
| Cooker/stove | |
|---|---|
| Oven | |
| Sink | |
| Carpet | |
| Curtains | |
| Air conditioning | |
| Pressurised water system | |
| Hot water system | |
| Fresh water wash | |
| Cockpit shower |
4 burner Electric cooker/stove
Deck Gear
| Sun awning | |
|---|---|
| Warps | |
| Fenders | |
| Boathook | |
| Swim Platform | |
| Swim Ladder | |
| Instrument Covers | |
| Bimini |
Electric windlass
3 anchors
(2 Fortress 1 Fisherman's)
10.00m of chain
30.00m of warp
Nav Equipment
| Compass | |
|---|---|
| Speed | |
| Radar | |
| VHF | |
| VHF DSC radio | |
| GPS | |
| Chart plotter | |
| Navigation lights | |
| TV | |
| Fish Finder | |
| Echo sounder |
Safety Equipment
| LPG Detector | |
|---|---|
| Life jackets | |
| Searchlight | |
| Horn | |
| Boarding ladder | |
| Security Alarm |
4 bilge pumps (0 manual / 4 Electric)
Broker's Comments
This is the boat for the Big Fish Angler in you. Capable of offshore fishing trips this boat has many large tuna and marlin landings under her belt.
This boat was re-engined with brand new Yanmar 440HP diesels which have run for just 355 hours. Her deep V hull and super-powerful engines means she can stay on the fishing grounds long after other boats have scurried back to shore.
She now requires some TLC so therefore priced to sell quickly to someone who wishes to take it on.
During the last few years she has been mainly used as a live-aboard.
These boat details are subject to contract.
Note: Offers on the asking price may be considered.
Owners FAQ's
How long have you owned the boat for?
Just one year
Why are you selling her?
Unfortunately husband passed away
Where have you sailed her?
Locally only